DR P1 Pilgrim: Per Arne Dahl: ’Kærlighed som en mulighed i en verden af uforudsigelighed og potentielt kaos’.

31 maj
lørdag d. 31. maj 2025 kl. 13:00  -  14:00
Vor Frue Kirke
DR
Tilføj til dit programFjern fra dit program

Biskop, Per Arne Dahl: ’Kærlighed som en mulighed i en verden af uforudsigelighed og potentielt kaos’. Kan kærlighedens kræfter stå op imod frygtens, grådighedens og uvidenhedens magt? Tør vi tro på, at kærligheden finder vej ind i magtmenneskers hjerter, eller kæmpes kærlighedens kampe primært i det enkelte menneskes valg i mødet med den konkrete virkelighed?

’Per Arne har en særlig evne til at være nærværende i det svære. Og så er han livsklog. Man går altid beriget fra en samtale med ham. Og Per Arne taler et let forståelig norsk’.

DR P1 Pilgrim på Himmelske Dage

Anders Laugesen fra DR ’s P1 har under ’Himmelske dage’ en række gæster i ’Skurvognen’  uden for Den Katolske Kirke - et hjørne for fordybelse og eftertanke. 
Samtalerne varer ca. 30 minutter, og derefter bliver der åbnet op for at tale med hinanden, kommentarer og spørgsmål. 

Uddrag af samtalerne vil hen over sommeren blive bragt i Pilgrim på DR P1 søndag kl 11 og udgivet som podcast på DR LYD.

 

Ved den katolske kirke (Vor Frue Kirke) Hostrupsgade 16, Silkeborg har vi opstillet ca 30 stole foran den mobile katolske kirke, der i dagenes anledning er en erstatning for ’Skurvognen’, kendt fra P1’s programmer om tro. 

Der vil forhåbentlig blive mulighed for at købe sig en kop kaffe og deltage i samtaler med hinanden og med de medvirkende om de temaer, der tages op.